Y ÜKLENİY
R

Sosyal Medya Danışmanlığı

SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI

Facebook

Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal ağ. Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Ayrıca Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

Bilindiği gibi Facebook insanların sadece arkadaş bulduğu dönemleri çoktan geride bıraktı. Artık marka olarak Facebook’ta internet sitenize trafik sağlayabiliyor, ürünlerinizi ulaştırabileceğiniz size bağlı bir komünite yaratabiliyorsunuz. Bu nedenle Facebook, eğer bir girişimci iseniz pazarlama stratejinizde mutlaka olması gereken mecraların başında geliyor.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Twitter

2006 yılında yayına başlayan Twitter, dört yıllık süreçte dünyanın en çok tıklanan sitelerinden biri olmayı başardı.

Kişiler, haber kanalları, büyük kurumsal şirketler, kampanya düzenleyenler, politikacılar; yani aklınıza gelebilecek hemen her kişi ve kurum açtığı Twitter hesabıyla kendisi hakkındaki gelişmeleri paylaşıyor.

Twitter, popüler bir paylaşım sitesi olmasının yanı sıra insanlar arasında network olanağı sağlayan basit bir arayüze sahip anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI

Instagram

ilk olarak IOS için 2010 Ekim’de geliştirilen, sahip olduğu kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri ile kısa zamanda oldukça popüler olan bir fotoğraf paylaşım uygulaması haline geldi.

Instagram o kadar popüler oldu ki; şu sıralar günde 80 milyon fotoğraf paylaşımı, 3 buçuk milyar beğeni yapılıyor. Bu değerler gittikçe de yükseliyor. Çoğu gençler olmak üzere günde yarım milyar insan aktif olarak instagram’ı kullanıyor. Değeri ise 10 milyar Dolar’ın üzerinde.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Youtube

Youtube bir video paylaşım sitesidir. Burada herkes kendine bir kanal açabilir ve site yönetiminin izin verdiği videoları paylaşarak, kendine bir kitle oluşturabilir. Hatta son dönemlerde Youtuber dediğimiz bir meslek bile oluştu diyebiliriz.

Hemen her videoya erişebilme imkanı olan YouTube, 15 Şubat 2005 tarihinde kurulmuş bir video barındırma web sitesi olarak tasarlanmıştır.

Bu platformda yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları parçacıkları ve müzik videoları'ndan oluşmaktadır.

SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI

Linkedin

Günümüzde sosyal ağlar internet dünyasının vazgeçilmez unsurudur. Sosyal medyanın bir diğer mecraları arasında yer alan linkedin, iş arayan ve işveren kişilerin kullandığı ve iş hayatı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı sosyal bir ağdır.

Diğer sosyal ağlardan pek bir farkı olmayan fakat tek bir ayrımı iş amaçlı kullanılan linkedin, meslektaş gruplar ile kolay yoldan iletişime geçebilme ve rahatlıkla arkadaş edinebilme platformudur.

Linkedin kullanımının temel amacı iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin kolaylıkla iş başvurularını gerçekleştirmesi, Yapılan sunum, dosya ve birçok kitapların rahatlıkla paylaşılabilmesi, Bloglarınızın kolay yoldan reklamını gerçekleştirmek, iş hayatı ile ilgili konularda bilgi alışverişi yapmak gibi pek çok alanda fayda sağlamaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Diğer Platformlar

Pinterest

Görsel ağırlık bir sosyal paylaşım sitesidir. Facebook, Twitter ve popüler Instagram sürekli paylaşım ve beğeni ile çevrenizle etkileşime geçebiliyorsunuz. Açıldığı günden beri özellikle ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bu site adını Pin ve interest kelimelerinden alıyor.

Vkontakte (VK)

Özellikle eski SSCB ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir sosyal medya sitesidir. Özellikle hitap ettiği ülkelerde genellikle Facebook’un ne olduğunu dahi bilmez insanlar bu site sayesinde. Arkadaşlarınızla iletişime geçmenizi, fotoğraf, video paylaşmanızı sağlayan bir sitedir.

Vimeo

Youtube’a göre daha kullanışlı ve video kalitesi daha yüksek olan video paylaşımı sitesidir. HD ve HTML5 desteği bulunmaktadır. Sakıncalı içeriklere ya da çalıntı videoların yüklenmemesine özveri ile dikkat edilmektedir bu sitede. Yani Youtube gibi karışık, içinden ne çıkacağı belli olmayan videolara rastlayamazsınız.

WhatsApp

Whatsapp da en popüler sosyal medya platformları arasında. 2009 yılında Yahoo! çalışanları tarafından ABD’de kurulan Whatsapp şimdilerde dünyanın en popüler sosyal medya platformu

Foursquare

Her gittiğiniz yer de bulunduğunuz yeri paylaşan ve paylaşımlarınıza göre size çeşitli madalyalar veren sosyal medya sitesidir.

Tumblr

irdilerinize yazı, fotoğraf, alıntı, link, sohbet, ses ve video ekleyebildiğiniz mini blog sitesidir. Blogger’a göre daha basit, Twittera göre daha uzun yazabildiğiniz arada bir sitedir.

Sayfa 0.00007 saniyede yüklendi.